Patrzymy na tradycyjne głośniki kolumnowe, które zazwyczaj stoją w większości domów i stwierdzamy, że niezbyt nam się podobają? A może marzy nam się taki zestaw głośników do kina domowego, bo chcemy oglądać filmy w ciekawej aranżacji dźwiękowej, ale parametry naszego pokoju nie pozwalają na ustawienie takich tradycyjnych kolumn głośnikowych? Bez względu na powód, warto się zastanowić, czy odpowiednim rozwiązaniem dla nas, nie będzie czasami instalacja głośników w ścianie albo suficie. Ma ona z pewnością wiele zalet, dlatego warto się jej dokładnie przyjrzeć.

Przede wszystkim estetyka

Nie ulega wątpliwości, że takie głośniki, które będą wbudowane w ścianę albo sufit, będą się znacznie lepiej prezentowały. Przede wszystkim, nie będzie ich widać, a więc możemy zrobić tak, żeby w ogóle się nie odróżniały np. od sufitu jeśli wybierzemy je w białym kolorze. Ale też możemy wybrać czarne lub srebrne, które delikatnie będą się odbijać od ścianki zabudowy, tworząc niesamowity efekt wizualny. Do tego, nie zabierają dodatkowej przestrzeni, a to oznacza, że mogą sobie na nie pozwolić nawet ci, którzy nie mają zbyt wiele wolnej przestrzeni do zagospodarowania.

Dodatkowo warto tutaj podkreślić, że przy tego typu rozwiązaniach istotne jest rozmieszczenie tych głośników, jeśli chcemy mieć pewność, że będziemy zadowoleni z jakości dźwięku, rozchodzącego się w naszym pomieszczeniu.

Montaż jest niezwykle ważny

Zanim przejdziemy do instalowania takich głośników, powinniśmy się dokładnie zastanowić, gdzie one powinny być rozmieszczone. Trzeba pamiętać, że dla lepszego efektu rozchodzenia się dźwięku, dwa muszą się znajdować po obydwóch stronach kina domowego, kolejne dwa bardziej z przodu, a jeden z nich powinien się znajdować za słuchającym. Wówczas będziemy mieli pewność, że dźwięk będzie docierał do niego z każdej strony, a to oznacza, że niejako będzie się on czuł nim otulony. Dlatego też, tak ważne jest przeanalizowanie ich rozmieszczenia, bo w przeciwieństwie do tradycyjnych kolumn, tych nie będziemy mogli przesunąć, jeśli uznamy, że głośnik powinien się jednak znajdować w trochę innym miejscu. Wiązałoby się to z rozkuwaniem ściany i montowaniem na nowo całej instalacji. Brak kabli leżących na podłodze, większa estetyka pomieszczenia i nie zabieranie miejsca, to z pewnością główne zalety instalacji w zabudowie.

Jeśli tylko wybierzemy głośniki, dedykowane do kina domowego, to z pewnością nie będziemy żałować wyboru takiego sposobu nagłośnienia i rozmieszczenia głośników.