Jeżeli planujemy stworzenie kina domowego, to z pewnością musimy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Wydajemy w końcu nie takie małe pieniądze, a zestaw ten powinien nam posłużyć przynajmniej przez kilka kolejnych lat. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy wiedzieli w co powinniśmy zainwestować, a zestaw odpowiednich głośników, będzie tutaj naprawdę istotny. To oznacza, że powinniśmy wiedzieć o co pytać sprzedawcę, aby mieć pewność, że zaproponuje nam to, co najlepsze.

Rodzaje głośników

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że do wyboru mamy różnego rodzaju głośniki, a to oznacza, że powinniśmy o nie zapytać, aby się dowiedzieć, które będą dla nas najlepsze. Możemy więc wybrać: – bezprzewodowe – typu soundbar – wolnostojące zestawy 2.0 – zestawy 2.1 – zestawy 5.

1

Czym się one różnią?

Warto wiedzieć, że przy głośnikach bezprzewodowych, jak sama nazwa wskazuje nie mamy przewodów. To oznacza, że nie musimy się martwić, jak je rozmieścić, w jaki sposób je ukryć, tak aby nie leżały na podłodze czy nie zwisały ze ściany. Takie rozwiązanie będzie przydatne zwłaszcza na małej przestrzeni, gdzie po prostu nie ma miejsca, na zbyt duże ilości przewodów leżących w różnych kątach. Połączenie między kinem domowym, a głośnikami odbywa się wówczas poprzez Bluetooth, albo sieć WiFi, z czego w tym drugim przypadku szybkość połączenia zazwyczaj jest szybsza i pojawia się na niej mniej zakłóceń. Jeśli zdecydujemy się na soundbar, to możemy być pewni, że zaoferowany przez niego dźwięk będzie lepszy niż ten pochodzący z głośników, znajdujących się w telewizorze. Jednocześnie nie mamy co liczyć na dźwięk rozchodzący się przestrzennie, ponieważ tutaj głośniki są zamknięte wszystkie razem w jednym pudle.

Zestaw 2.0, 2.

1 czy 5.1?

W zestawie 2.0 mamy tylko dwa głośniki, tak jak to zazwyczaj jest przy zewnętrznych głośnikach podłączanych do komputera. Przy opcji 2.1 do wcześniejszego zestawu dochodzi jeszcze subwoofer, który odpowiada za dźwięki mocnego basu. Jednak jeśli chcemy mieć pewność, że będzie nas otaczał dźwięk przestrzenny, to koniecznie powinniśmy się zdecydować na zestaw 5.1. Wówczas będziemy mieli głośniki rozłożone dookoła nas, a to oznacza, że dźwięk będzie nas otulał z każdej strony, dzięki czemu będziemy mogli się poczuć tak, jakbyśmy sami brali udział w dziejącej się na ekranie akcji.

Im więcej wiemy na temat zestawu głośników, które mamy zamontować w swoim kinie domowym, tym większa będzie szansa, że naprawdę będziemy z nich zadowoleni i nie będziemy ich chcieli zmieniać przez wiele lat. To też warto porozmawiać ze sprzedawcą, co on by nam proponował, w określonej cenie i do pomieszczenia o określonej wielkości, bo to również jest ważne.