Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której bardziej cenimy sobie obejrzenie filmu w domowym zaciszu niż udanie się do kina. To też oznacza, że coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które pozwolą im na stworzenie w domu własnego kina, dzięki czemu będą mogli oglądać filmy w jakości kinowej, za każdym razem, gdy będą mieli na to ochotę. Co więcej, będą również wiedzieli, że jakość i dźwięk tak oglądanych filmów, będzie na najwyższym poziomie.

Osobna sala czy przystosowane pomieszczenie?

Jeżeli mamy taką możliwość, warto pomyśleć o przeznaczeniu jednego, konkretnego pomieszczenia na salę kinową. Wówczas wraz z architektem wnętrz, akustykiem i specjalistą od multimediów, będziemy mogli ją tak zaaranżować i przygotować, chociażby przez wygłuszenie, że wszystko będzie działało idealnie, a my naprawdę będziemy się czuli, jakbyśmy byli w profesjonalnym kinie.

Nie każdy może sobie na to pozwolić

Prawda jest jednak taka, że mało kto może sobie pozwolić na zorganizowanie takiego kina w oddzielnym pomieszczeniu.

Dlatego zazwyczaj jest ono przygotowywane w salonie, gdzie najczęściej przesiaduje cała rodzina i gdzie przyjmujemy gości. Musimy się wówczas liczyć z tym, że różne szklane witryny i meble, będą zakłócały odbierane przez nas dźwięki. Jednak inwestując w dobrej jakości sprzęt, zwiększamy swoje szanse na przygotowanie we własnym domu dobrej jakości kina, gdzie naprawdę przyjemnie będzie oglądało się filmy.

Na co zwracać uwagę?

Zanim zaczniemy przygotowywać własne kino, musimy dokładnie się przyjrzeć sprzętom, które planujemy kupić. Warto zainwestować w dobrej jakości: telewizor panoramiczny, odtwarzać DVD albo Blu-ray oraz zestaw głośników w systemie dźwiękowym 5.1, choć jeśli możemy sobie na to pozwolić, spokojnie możemy zainwestować również w takie 7.

1. Chcąc się poczuć jak w prawdziwym kinie, warto zadbać o to, aby głośniki były zakryte w specjalnych ściankach, a więc takie działania warto zaplanować w okresie remontu. Wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko będzie wyglądało naprawdę profesjonalnie.

To tym ważniejsze, że będziemy musieli w odpowiedni sposób rozplanować rozstawienie gniazd elektrycznych i przyłącza A/V, a dobrze byłoby to zrobić w taki sposób, aby na podłodze nie leżało zbyt dużo kabli. Należy również pamiętać, że amplituner musi aktualizować swoje oprogramowanie, a więc warto zadbać o podłączenie dwóch kabli internetowych, jak i przynajmniej trzech antenowych. Możemy bez większego problemu stworzyć własne kino domowe, jeśli tylko wszystko odpowiednio zaplanujemy i zainwestujemy w dobry sprzęt.

Nie mniej, pamiętajmy o odpowiednim rozmieszczeniu głośników, tak aby dźwięk faktycznie rozchodził się dookoła osoby oglądającej film.